Choď na obsah Choď na menu
 


Štandard plemena hovawart

 

Zdroj:  Článok pochádza zo stránky Hovawart klubu

  

                 Krajina pôvodu: Nemecko
                 Použitie: pracovný pes
                 Klasifikácia FCI- skupina 2 : pinče, bradáče, molossoidné psy                 
                                                             a švajčiarske salašnícke psy
                                        
- sekcia 2.2 : molossoidné a horské psy

 

Obrázok

 

 

   Krátka história plemena
Hovawart je veľmi staré nemecké plemeno pracovných psov. Jeho názov pochádza z pôvodného stredonemeckého Hova- (der Hof – dvor) a wart- (der Wächter – strážca). Od r. 1922 bolo toto plemeno novo vyšľachtené za použitia typovo podobných psov, ktorí sa ešte vyskytovali vo vidieckych dvoroch. Okrem toho v prvých rokoch pri krížení používali nemecké ovčiaky, novofundlandské psy, leonbergre a ďalšie plemená. Prísnym výberom sa znovu dospelo k pôvodnému typu pracovného psa.
V krajine pôvodu sa prikladá veľký význam dobrému zdravotnému stavu. Najmä výskyt dysplázie bedrových kĺbov (DBK) bol dlhoročnou selekciou značne znížený. Očakáva sa, že v tejto snahe budú pokračovať všetky chovateľské kluby.

 

   Celkový vzhľad
Hovawart je silný, stredne veľký, dlhosrstý pracovný pes, s dlhšou stavbou tela. Rozdiely obidvoch pohlaví sú dobre viditeľné, predovšetkým v tvare hlavy a v celkovej telesnej stavbe.

 

   Dôležitý pomer mier
Dĺžka tela hovawarta je približne 110-115% kohútikovej výšky.

 

   Správanie a povaha
Hovawart je uznaným pracovným psom všestrannému použitiu. Je to pes strednej tvrdosti a temperamentu, vyrovnaný a dobromyseľný. Má dobré obranárske vlastnosti i bojovnosť, je sebaistý a znesie značnú záťaž. Má veľmi dobre vyvinutý čuch. Jeho harmonické telesné proporcie a mimoriadna väzba na rodinu v ktorej žije, z neho robia vynikajúceho doprovodného, strážiaceho, obranného, ale i záchranárskeho a stopovacieho psa.

 

   Hlava
silná so širokým klenutým čelom. Chrbát nosa je rovný a prebieha paralelne s čelom. Nosová časť (tlama) a lebka sú približne rovnako dlhé.
Lebka: Stop je dobre zreteľný. Nosová časť je silná a pri pohľade zhora i z boku sa mierne zužuje.

 

   Nos
má dobre vyvinuté nosné otvory. U čiernych psov a čiernych so znakmi je pigmentácia čierna, u plavých psov je čierna, premenlivé sfarbenie je prípustné. Osrstenie tesne prilieha. Pysky dobre priliehajú.

 

   Chrup a skus
hovawart má úplný, silný nožnicový skus so 42 zubami. Silné zuby stoja zvislo v čelustiach. Kliešťový skus je povolený.

 

   Oči
sú oválne, ani príliš vystupujúce, ani hlboko uložené. Farba tmavo až stredne hnedá. Očné viečka tesne priliehajú.

 

   Uši
sú trojuhoľníkového tvaru, visiace, voľne priliehajúce. Konce majú mierne zaoblené. Sú nasadené vysoko a ďaleko od seba, čím opticky rozširujú hornú časť hlavy, svojou dĺžkou dosahujú až ku kútikom pyskov. Predný okraj leží približne uprostred medzi okom a tylovým hrboľom. V kľude priliehajú plošne, pri pozornosti môžu byť postavené mierne dopredu (v koreni ľahko nadvihnuté).

 

   Krk
silný krk je stredne dlhý, koža na hrdle tesne prilieha.

   Hlas
hlboký, silný a plný.

  Chrbát
je rovný a pevný. Bedrá – sú silné a o niečo dlhšie ako zadok

 

   Zadok
je mierne klesajúci, stredne dlhý. Hrudník – široký, hlboký, a mohutný.

 

   Chvost
bohato osrstený, dosahujúci pod pätu, ale nie až po zem. Podľa nálady psa je nesený nad chrbtom alebo voľne spustený.

 

   Predné končatiny (hrudné)
sú silné a pri pohľade spredu i so strany sú rovné a zvislo postavené. Lopatky sú veľmi dobre osvalené, dlhé, šikmo uložené. Ramená sú dlhé a tesne priliehajú k telu. Lakte priliehajú k hrudníku. Kĺb zápästia je silný. Záprstie je mierne šikmo postavené.

 

   Zadné končatiny (panvové)
sú silné, pri pohľade zozadu zvislo a rovnobežne postavené. Sú dobre zaúhlené a veľmi dobre osvalené. Päty sú veľmi silné a hlboké. Labky sú okrúhle, silné a kompaktné. Prsty sú klenuté a tesne priliehajúce. Ak sa vyskytnú vlčie pazúriky je nutné ich odstrániť. Pazúry sú u čiernych a čiernych psov so znakmi čierne, u plavých psov môžu byť menej pigmentované.

 

   Pohyb
pri všetkých druhoch pohybu, ako pri pohľade spredu, tak aj zozadu je pohyb priamočiary a priestranný. Výdatný klus vychádza z dobrého posunu zadných (panvových) končatín.

 

   Koža
celkovo dobre prilieha. U čiernych a čiernych so znakmi má tmavomodré sfarbenie, u plavých je väčšinou ružová.

   Srsť
je nápadne krásna, silná a dlhá, ľahko zvlnená, priliehavá a uzatvorená, s menším podielom podsady. Na hrudi, bruchu, na zadných stranách končatín a na chvoste je srsť dlhšia. Na hlave a na prednej strane končatín je srsť krátka.

 

   Farba
hovawart sa vyskytuje v troch farebných variantoch: čierna so znakmi, čierna a plavá. Čierna so znakmi: srsť je čierna a lesklá, farba znakov je stredne plavá. Na hlave začínajú znaky pod nosovým chrbtom a pokračujú okolo kútikov až k hrdlu. Znaky nad očami (body) sú zreteľne viditeľné. Znak na hrudi pozostáva z dvoch vedľa seba ležiacich škvŕn, ktoré môžu byť spojené. Na predných končatinách dosahujú znaky pri pohľade zo strany od prstov zhruba až po záprstie a vybiehajú dozadu, do výšky trupu. Na zadných končatinách dosahujú znaky takmer až k bruchu. Z bočného pohľadu znaky nad pätami viditeľné iba ako úzky prúžok. Znak sa vyskytuje tiež pod koreňom chvosta. Na všetkých partiách tela sú znaky jasne ohraničené. Ojedinelý malý biely znak na hrudi, rovnako aj jednotlivé biele chlpy na prstoch a na konci chvosta sú prípustné. Pigmentácia na viečkach, nose, pyskoch a vankúšikoch je čierna. Čierna: srsť je čierna a lesklá. Ojedinelý malý biely znak na hrudi, rovnako aj jednotlivé biele chlpy na prstoch a na konci chvosta sú prípustné. Pigmentácia na viečkach, nose, pyskoch a vankúšikoch je čierna. Plavá: stredne plavá, lesklá, zosvetľuje sa smerom k bruchu a ku končatinám. . Ojedinelý malý biely znak na hrudi, rovnako aj jednotlivé biele chlpy na prstoch a na konci chvosta sú prípustné. Pigmentácia na viečkach, nose, pyskoch a vankúšikoch je tmavá až čierna.

 

   Výška v kohútiku
pes: 63-70 cm, suka: 58–65 cm

 

   Vady
Všetky odchýlky od štandardného popisu sú vady. Ich hodnotenie by malo závisieť od závažosti odchýlky.